Foto: AP/Scanpix/LETA

ZVA: Visas reģistrētās Covid-19 vakcīnas pasargā no šobrīd Eiropā dominējošiem vīrusa paveidiem 12

Visas Eiropas Savienībā (ES) reģistrētās vakcīnas pret Covid-19 nodrošina aizsardzību pret šobrīd Eiropā visizplatītākajiem koronavīrusa paveidiem, uzsver Zāļu valsts aģentūrā (ZVA).

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
FOTO. Šarma karalienes: šī gada 10 iekārojamākās latviešu dāmas MI skatījumā
Situācija DUS. Gribēju hotdogam tā vairāk majonēzes un mazliet sinepes, man atbildēja: Kādu uztaisīšu, tādu ēdīsi! 86
Labs darbiņš, kas padarīts – “Visiem nepietiek!” Krievijā sācies 95.benzīna deficīts 73
Lasīt citas ziņas

Kā aģentūru LETA informēja ZVA, jaunajiem vīrusa paveidiem nepārtraukti tiekot sekots līdzi un tiek monitorēta un analizēta visa informācija par vīrusa paveidiem un reģistrētajām vakcīnām.

Pēc ZVA paustā, svarīgi ņemt vērā, ka ražotāji neveido vakcīnu uzkrājumus, un šobrīd saražotās Covid-19 vakcīnas tiek izplatītas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai gan šobrīd neviens farmācijas uzņēmums nav iesniedzis pieteikumu Eiropas Zāļu aģentūrā (EZA), lai pielāgotu reģistrēto vakcīnu koronavīrusa paveidiem, ražotāji vakcīnas pielāgos atbilstoši nepieciešamībai, uzsvērts ZVA paziņojumā.

Savukārt EZA ir sagatavojusi norādījumus ar prasībām ražotājiem, kuri plāno nākotnē pārveidot savas vakcīnas, lai nodrošinātu efektivitāti pret jauniem koronavīrusa paveidiem.

EZA norādījumi balstīti uz pieņēmumu, ka vakcīnas pret jauniem vīrusa paveidiem būs lielā mērā balstītas uz to pašu tehnoloģiju un bāzi kā “pamata” vakcīna – vakcīna, kas jau apstiprināta Eiropas Savienībā Covid-19 novēršanai.

Atšķirīga būtu izvēlētā specifiskā struktūra (antigēns), kas izraisa imūnās sistēmas reakciju organismā.

ZVA pieļauj, ka vakcīnu pret vīrusa paveidu ražos tas pats pamata vakcīnas ražotājs un tas tiks paveikts saskaņā ar procesiem un kontroles mehānismiem, kas piemēroti pamata vakcīnai.

Ražotājam būs nepieciešams iegūt datus, kas parāda vīrusa paveida vakcīnas kvalitātes atbilstību standartiem, kas piemēroti pamata vakcīnai.

Tas nozīmē, ka steidzama sabiedrības veselības prioritāte ir precizēt paātrinātu normatīvā regulējuma procesu vakcīnu pielāgošanai, lai sniegtu aizsardzību pret pašreizējiem vīrusa paveidiem un jauniem tā paveidiem nākotnē, skaidro ZVA.

Pašlaik starptautiskā līmenī noris diskusijas par koordinētu pieeju jauniem vīrusa paveidiem un vakcīnām.

Gadījumā, ja EZA izvērtētie dati liecinās, ka jau reģistrēto vakcīnu lietošanā ir nepieciešamas pārmaiņas, nekavējoties tikšot papildināti lietošanas nosacījumi, tai skaitā norādījumi vakcīnu zāļu aprakstā un lietošanas instrukcijā.

Reklāma
Reklāma

Ņemot vērā to, ka SARS-CoV-2 var veidoties jauni paveidi un turpmāk daži no šiem paveidiem var ietekmēt vakcīnu sniegto aizsardzību pret inficēšanos un slimību, farmācijas uzņēmumiem tuvākā nākotnē var būt nepieciešams savlaicīgi pielāgot savas reģistrētās vakcīnas, lai nodrošinātu aizsardzības saglabāšanos.

Tāpat ZVA atzīmē, ka atšķirīgiem vīrusiem mutācijas attīstās ar dažādu ātrumu, un tās ne vienmēr ietekmē vakcīnas efektivitāti aizsardzībā pret vīrusu.

Dažas vakcīnas pret vīrusu izraisītām slimībām saglabā efektivitāti daudzus gadus pēc to izstrādes un sniedz ilgstošu aizsardzību, piemēram, vakcīna pret masalām vai masaliņām.

Pretstatā tam, piemēram, gripas vīrusa paveidi mainās tik bieži un tik lielā mērā, ka vakcīnas efektivitātes nodrošināšanai tās sastāvs jāatjaunina katru gadu.

Šobrīd Eiropas Savienībā ir reģistrētas vakcīnas no kopumā četriem ražotājiem: “Pfizer/BioNTech”, “Moderna”, “AstraZeneca” un “Johnson&Johnson” jeb “Janssen”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.