Bērzu pumpuru preparātus lieto, slimojot ar nieru kaitēm un artrītu.
Bērzu pumpuru preparātus lieto, slimojot ar nieru kaitēm un artrītu.
Foto: ElenVik/SHUTTERSTOCK

Īsts aktīvo vielu kokteilis enerģijai un veselībai! Kas vērtīgs pumpuros? 0

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā 189
Lasīt citas ziņas

Pavasarī roka tā vien stiepjas noraut un pakošļāt kādu pumpuru – īstu augu plaukšanas enerģijas un bioloģiski aktīvo vielu kokteili. Ne jau velti pastāv tāds augu ārstniecības virziens kā gemmoterapija, kurā par izejvielām tiek izmantoti pumpuri un jaunie dzinumi.

Vērtīgais hlorofils

Fitoterapeits Tereško atklāj, ka arī pats pavasaros vienmēr apēd pa saujiņai pumpuru: “Upenes ir vienas no pirmajām, kas plaukst. Katru otro pumpuru var noplūkt un likt mikserī, gatavojot zaļos kokteiļus. Cilvēkam jau daudz nevajag – ar deviņiem desmit pumpuriem jeb vienu tējkaroti pilnīgi pietiek. Pumpuri satur meristēmas jeb augu veidotāj­audus – no viena pumpuriņa var izaudzēt veselu stādu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Protams, tajos ir arī C un PP vitamīni, makro un mikroelementi, flavonoīdi, hlorofils – pigments, kurš augiem piešķir zaļo krāsu. Tā ķīmiskajai struktūrai ir līdzība ar asinīs esošo hemoglobīnu – hēmu. Tas ir materiāls asins ķermenīšu radīšanai, tāpēc vien mums ir jāēd zaļie augi, pumpuri. Tie varētu palīdzēt pret pavasara nogurumu, atjaunoties pēc garās ziemas,” viņš uzsver. Piemēram, hlorofilam tāpat kā citiem augu pigmentiem ir liela nozīme veselības nodrošināšanā. Hlorofilam piemīt pretmikrobu, pretiekaisuma īpašības, tas stimulē organisma imūno atbildi, veicina brūču dzīšanu. Mūsdienās tiek pētīta arī tā antikancerogēnā iedarbība.

Ārsts teic, ka pumpuru sastāvā ir arī sveķi, ēteriskās eļļas, aminoskābes, fitohormoni un virkne citu bioloģiski aktīvo vielu. Piemēram, izteikta pumpuru smarža liecina par to sastāvā esošo ēterisko eļļu, kura kairina kuņģa gļotādu un veicina skābes sekrēciju.

Labas arī priežu skujas

Fitoterapeits teic, ka priežu pumpuri sevī slēpj lielu spēku, potenciālu, jo no tiem veidojas zari, ziedi, vēlāk čiekuri. Priežu pumpurus vāc no sānu zariem, neaiztiekot galotni, ar cimdiem rokās, lai asās skujas tās nesadurtu. Pēc savākšanas pumpurus attīra un žāvē 40–50 °C temperatūrā, līdz tie viegli atlūst no pamatnes. Šiem pumpuriem piemīt ļoti vērtīgas ārstnieciskās īpašības.

Tā kā tie satur daudz fitoncīdu, kas iznīcina vīrusus, tiem ir liela loma elpošanas sistēmas slimību, piemēram, bronhīta, ārstēšanā. Tajos ir arī daudz C vitamīna, dažādu minerālvielu, piemēram, dzelzs, cinks un magnijs, ēterisko eļļu.

“Ja vēlamies saglabāt C vitamīnu, nelielu saujiņu pumpuru – tiem var arī pievienot skujas, ieber termosā un aplej ar 60–70 °C ūdeni, notur vienu diennakti un tad lieto. Garšas uzlabošanai var pievienot citrona šķēli, karoti medus. Dzērienu var arī vārīt (aptuveni 10 minūtes), taču tad C vitamīna un minerālvielu daudzums būs mazāks,” stāsta ārsts. Šķidrumam piemīt atklepošanu veicinošas īpašības, krēpu veidošanos veicinoša, žultsdzenoša un urīn­dzenoša iedarbība. Priedes pumpuri dod spēku un enerģiju, paātrina elpošanas sistēmas attīrīšanos.

Reklāma
Reklāma

Priežu pumpuru un skuju uzlējumu vai novārījumu lieto saaukstēšanās, augšējo elpceļu iekaisuma, akūta un hroniska bronhīta gadījumā. Savukārt ēteriskā eļļa iedarbojas kairinoši. Tai piemīt izteikta pretiekaisuma, baktericīda, bronholītiska, pretsāpju un gremošanu stimulējoša aktivitāte.

Pirms lapu plaukšanas

Pavasarī vācami arī bērza pumpuri. “Savāc zarus, sasien slotiņas un izžāvē, bet pēc tam nokuļ, sitot ar nūjiņu, kamēr mazie pumpuriņi atlec nost. Ja kādu brīdi patur tos vējainā vietā, aizlido prom smalkās daļiņas. Žāvētiem pumpuriem ir patīkams aromāts un savelkoša rūgtena garša. Kā norāda Artūrs Tereško, bērzu pumpuriem ir ļoti labvēlīga iedarbība uz nierēm, tos izmanto tējas gatavošanai, slimojot ar pielonefrītu, hronisku cistītu. Bērza pumpuri un skaras atjauno kaulu un locītavu audus, mazina iekaisumu, slimojot ar artrītu vai podagru, aizsargā aknas, stimulē nieru darbību, pastiprina izvadorgānu funkciju.

Ja nomāc stress un trauksme, lieti noderēs liepas pumpuri. “Labākais zināmais gemmoterapijas līdzeklis pret akūtu trauksmi vai paniku, novērš miega traucējumus, palīdz gremošanas sistēmas iekaisuma gadījumā, veicina urīnskābes izvadīšanu no organisma,” to ārstnieciskās īpašības raksturo Artūrs Tereško.

Melnās papeles (Populus nigra) pumpuri dziedē brūces, stimulē asinsriti, optimizē imunitāti. Tajos ir daudz bioloģiski aktīvo vielu ar baktericīdām, pretiekaisuma, pretalerģiskām, diurētiskām, pretsāpju un antiseptiskām īpašībām. “Gatavojot gemmoterapijas preparātus, pumpuros esošais glikozīds – populīns –tiek hidrolizēts līdz benzoskābei, kas ir spēcīgs antiseptisks līdzeklis.

Eksperimentos noskaidrots, ka iekšķīgi lietots populīns un īpaši salicīns, kas iegūts no melnās papeles pumpuriem, strauji palielina urīnskābes izdalīšanos ar urīnu, tāpēc palīdz podagras gadījumā. Turklāt pumpuru preparāti darbojas antiseptiski arī uz bronhu gļotādu, šķidrina bronhu sekrēciju un palīdz to atklepot, ja pacientam ir hronisks strutainais bronhīts,” stāsta ārsts.

Pavasarī jāieskatās arī dārzā, jo ceriņa pumpuriem piemīt nomierinoša iedarbība uz psihi, ābeles pumpuri paaugstina imunitāti, bet dzeloņplūmes – tonizē, dod enerģiju un spēku.

Ko vēl izmanto gemmoterapijā

* Dzērveņu jauno dzinumu ekstraktam ir fitoestrogēnas īpašības, to lieto, lai aizkavētu novecošanu sievietēm.

* Ievas pumpuru preparātam piemīt pret­iekaisuma, fitoncīdas un urīndzenošas īpašības. Tas mazina iekaisumu kuņģa un zarnu traktā, nomierina peristaltiku, mazina spazmas.

* Irbenes nomierinoši iedarbojas uz bronhu gludo muskulatūru, samazinot bronhu spazmas. Nomierina nakts klepus lēkmes zīdaiņiem un bērniem.

* Kazenes palīdz elpošanas mazspējas gadījumā, kas radies hroniska bronhīta, emfizēmas dēļ, mazina osteoporozes, osteoartrīta un locītavu iekaisuma izpausmes.

* Kastanis uzlabo vēnu asinsriti, samazina hemoroīdus, mazina varikozu vēnu iekaisumu, paātrina sasitumu, ievainojumu sadzīšanu.

* Lazda veicina plaušu audu reģenerāciju, palīdz elpošanas sistēmas slimību gadījumā, stimulē asinsriti plaušās.

* Melnalksnis uzlabo smadzeņu asinsriti, mazina iekaisumu organismā un infekcijas iespēju.

* Mellenes palielina mikrocirkulāciju iekšējās auss struktūrās, atbalsta efektīvu iekaisuma likvidēšanu un iekaisuma produktu izvadīšanu.

* Osis palīdz izvadīt urīnskābi podagras gadījumā, mazina locītavu iekaisumu, stimulē nieru izvadfunkciju.

* Rozmarīns stimulē žultspūšļa darbību; aizsargā aknas, kad tiek lietotas hepatotoksiskas zāles, atvieglo ķermeņa detoksikāciju.

* Smiltsērkšķis tonizē, paātrina atveseļošanās periodu pēc slimībām.

* Upenes mazina elpošanas sistēmas iekaisumu, pastiprina virsnieru darbību. Preparāts mazina iekaisumu un tūsku, iedarbojas uz limfātisko sistēmu un ar to saistītiem orgāniem. Palielina preparātu efektivitāti, kas tiek lietoti vienlaikus ar to.

* Vilkābele darbojas nomierinoši, normalizē asinsspiedienu, aizsargā koronāros asinsvadus.

* Vītols mazina iekaisumu un trombu veidošanās iespēju, gludās muskulatūras iekaisumu un spazmas, veicina pareizu gremošanu.

SAISTĪTIE RAKSTI