Foto: pexels.com

Minerālūdens zem mikroskopa: kur smelties veselību izolācijas laikā 0

Pavasaris šogad būs atšķirīgs – tā vietā, lai ļaudis pārpludinātu ielas siltās novakarēs, būsim pašizolācijā, rūpējoties par sabiedrības veselību. Kuram būs iespēja, tie aizlavīsies līdz tuvākajam mežam, ievilkt plaušās svaigu gaisu, citi elpos to skābekli, kas viņu istabās ieplūdīs caur pavērtajiem logiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Tomēr arī brīdī, kad dzīves ritms izsists no ierastajām sliedēm, ir ārkārtīgi svarīgi sevi uzturēt formā un stiprināt savu veselību. Ir vērts atcerēties par spēku, kas nāk no Zemes dzīļu bagātībām – par ūdeni, kas ir visu dzīvo organismu enerģijas avots.

Samērā reti pievēršam uzmanību tam, kas rakstīts uz etiķetes par to, kāds ir ūdens minerālu sastāvs un no kurienes tas nāk. Tāpat ir vērts aizdomāties, kā tiek kontrolēts ūdens veselīgums, jo ar to ik dienas tiek uzņemts nepieciešamo minerālu daudzums, lai saglabātu balansu organismā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tīrā saldūdens bagātības slēpjas arī Lietuvas Zemes dzīlēs. Viena no vērtīgākajām Lietuvas dabīgā minerālūdens akām, no kuras ūdens ieplūst arī pudelēs, atrodas Varēnā.

Ūdens zem lupas

Pasaules veselības organzācija pētījumā atklāj, ka minimālais minerālu daudzums ir nepieciešams jebkurā dzeramajā ūdenī, tomēr pēdējo divu desmitgadu pētījumos pastiprināta uzmanība tiek pievērsta tikai toksīnu un ķimikāliju pētniecībai, ne minerāliem. No avota līdz mūsu organismam ūdenim tāls ceļš ejams.

Piemēram, Varēnā esošās akas ūdeni apsaimnieko Neptūnas, kas, balstoties uz zinātniskās pētniecības metodēm un augstiem darba ētikas standartiem, izstrādājis pavisam cita līmeņa darba vidi, investējot trīs jaunu laboratoriju izveidošanā: Mikrobioloģisko pētījumu laboratoriju, Ķīmisko pētījumu laboratoriju un Sensorās novērtēšanas laboratoriju.

Mikrobioloģisko pētījumu laboratorijā veic pārbaudes, lai pārliecinātos, ka patērētājiem pieejamais ūdens ir pilnīgi drošs, bet Ķīmisko pētījumu laboratorija nodrošina ražošanas procesu vienmērīgu norisi, kā arī uzmana to, lai Neptūnas ūdens nesaturētu kādu ķīmisku piesārņojumu. Savukārt Sensorās izpētes laboratorija regulāri pārbauda galaprodukta smaržu, garšu un izskatu.

Sensorā pārbaude jeb sajust minerālūdeni

Neapšaubāmi viena no interesantākajām minerālūdens kvalitātes uzraudzības procesa daļām ir sensorās pārbaudes, kas kļuvušas par Neptūnas ūdens kvalitātes atbalsta stūrakmeni. Šāda veida pārbaude ir ārkārtīgi jutīgs rīks, lai izmērītu produkta kvalitātes parametrus.

Reklāma
Reklāma

“Sensorās novērtēšanas laboratorija ir viens no objektiem, ar kuru mēs lepojamies visvairāk. Tā ir ļoti jutīga mērīšanas metode, kas izveidota, lai noteikti produktu kvalitātes parametrus un spēj atšķirt daudz vairāk vielu nekā vismodernākais analītiskais aprīkojums,” stāsta Neptūnas ražotnes vadītājs Tadas Narankevičs.

Sensorās pārbaudes kalpo trim galvenajiem mērķiem: nodrošināt kvalitāti patērētājiem, izvairīties no potenciāliem šķēršļiem, kā arī novērst produkta kļūmes un zaudējumus. Sensorālas pārbaudes ļauj atklāt un novērst dažādus efektus, kas izraisa nestandarta kvalitāti, piemēram, piesārņojumu, mikroorganismu klātbūtni, kā arī neatbilstošu ūdens apstrādi.

Savukārt sensoro pārbaužu veicējiem pirms jebkura testa rūpīgi jāievēro īpaši noteikumi – jāsaglabā “aromātu neitralitāte”, kas nozīmē to, ka paneļa dalībnieki maiņas laikā nedrīkst izmantot smaržas vai odekolonu, kā arī 30 minūtes pirms pārbaudes viņiem jāizvairās no alkohola, smēķēšanas un ēšanas, kā arī no košļājamās gumijas vai līdzīgiem produktiem.

Dabīgs, kas no dabas nācis

Minerālu daudzums ūdenī veidojas gan dabiski, gan to var pievienot apstrādes procesā. Pastāv uzskats, ka dabīgais minerālūdens ir īpaši veselīgs, tomēr Pasaules veselības organizācija brīdina – neapstrādātā dabīgajā minerālūdenī parasti ir tik apjomīga minerālu koncentrācija, ka tā regulāra lietošana ilgtermiņā veselībai nodarītu vairāk posta nekā labuma.

Paliec mājās, paliec hidratēts!

Ūdens dzeršanai pašizolācijas, sociālās distancēšanās un karantīnas laikā ir īpaša nozīme, kad savu laiku pārsvarā pavadām iekštelpās, kur gaiss ir daudz sausāks, tādēļ speciālisti iesaka īpaši uzmanīt savus ūdens dzeršanas paradumus.

“Ūdens nepieciešams visās dzīvības procesu norisēs, gan šūnu apgādē ar barības vielām, gan vielmaiņas galaproduktu izvadīšanā no organisma, arī ķermeņa temperatūras regulēšanā,” skaidro Latvijas Diētas ārstu asociācijas priekšsēdētājs dr. Andis Brēmanis uzsverot, ka labāk ir apsteigt slāpes un izdzert mazliet par daudz, nekā piedzīvot situāciju, kad organismā sāk trūkt šķidruma.

Savukārt attiecībā uz minerālūdeni Dr. Brēmanis skaidro, ka ikdienas patēriņam piemērotāks ir ūdens ar nelielu mineralizācijas pakāpi: “Labi, ja ūdens satur tādu minerālus kā Mg un Ca, kas svarīgi šūnu optimālai funkcionēšanai. Ūdens ar augstāku mineralizācijas pakāpi virs 1.5 g/l un lielāku Na un Cl saturu, noderēs situācijās, kad organisms ir stipri atūdeņojies.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.