Šobrīd daudzi slimo ar ilgstošu klepu. Kas tas ir, un kā no tā izvairīties? Skaidro ģimenes ārsts 0

Klāt nepatīkamais rudens vīrusu laiks. Arī šobrīd daudzi slimo ar rudenim tik raksturīgajiem vīrusiem. Protams, nevar aizmirst arī nepieciešamību tieši rudens sezonā stiprināt imunitāti un parūpēties par to, lai tā būtu efektīva pret vīrusiem.

Reklāma
Reklāma
Mūsdienās daudzi pat nav dzirdējuši par šiem PSRS laiku mācību priekšmetiem: 7 aizmirstas “disciplīnas” 52
Kokteilis
Koka čūskas gads tuvojas. Ko tas nesīs katrai zodiaka zīmei 2025. gadā
Kokteilis
Labākie mīļākie pēc zodiaka zīmes: tādi ir tikai seši
Lasīt citas ziņas

TV24 raidījumā “Dienas personība” ģimenes ārsts, Latvijas lauku ģimenes ārstu asociācijas viceprezidents Ainis Dzalbs apstiprina, ka rudens vienmēr ir bijis vīrusu laiks, kam raksturīgas dažādas augšējo elpceļu saslimšanas, visbiežāk klepus un iesnas.

“Šobrīd ir bieži sastopamas dziļo elpceļu saslimšanas – bronhīts, atipiska pneimonija. Atipiskas pneimonijas gaita nav klasiska ar pārliecinošiem simptomiem. Tur ir vairāk raksturīgs ieildzis klepus, neliela temperatūra un diskomforts krūtīs. Izmeklējot šos pacientus ar minētajiem simptomiem, mēs redzam, ka tas ir plaušu karsonis, un ir nepieciešama antibakteriāla terapija. Tādi gadījumi ir diezgan daudz. Šis rudens ar to ir īpašs,” stāsta Dzalbs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņš uzsver, ka visaktīvāk slimo pirmsskolas un skolas vecuma bērni, taču arī pieaugušajiem ir raksturīgas šīs saslimšanas.

Dzalbs norāda, ka īpaši aktīvs šobrīd ir garais klepus. Garais klepus ir lipīga, infekcioza un bakteriāla slimība, kas sabiedrībā cirkulē cikliski. “Iepriekšējo reizi garā klepus uzplaiksnījums bija 2019. gadā. Tad atkal slimība noplaka. Un šogad atkal ir atgriezusies.”

Ar ko raksturīgs garais klepus?

“Pēc saaukstēšanās simptomu fāzes seko nopietns, kairinošs un kaitinošs klepus, kas var ilgt līdz pat diviem mēnešiem. Klepus naktī un tāds klepus, ko cilvēks nevar pārvaldīt. Izmeklējot un veicot atbilstošas analīzes, ir iespējams to atpazīt.”

Dzalbs atgādina, ka garā klepus sākuma fāzē der antibakteriālā terapija. Pēc antibakteriālās terapijas seko simptomātiska terapija. Viņš uzsver, ka būtiska ir vakcinācija pret garo klepu.

Īpaši bīstams garais klepus ir zīdaiņiem. Vakcinācija pret garo klepu ir tipiska zīdaiņu vakcinācija. Tiek vakcinēti jaundzimušie jau no 2 mēnešu vecuma.

“Zīdaiņu vakcinācijas aptveres ir labas, apmēram, līdz pat 99%. Tad ir pusaudži no 14 gadu vecuma, kur aptveres ir zemākas. Lai gan grūtnieču vakcinācija pret garo klepu Latvijā ir mazāk izprasta, tā ir standarta prakse pasaulē – grūtnieču aprūpē,” skaidro Dzalbs

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.