Foto – Pexels

Vitaminizētais atbalsts ziemas mēnešiem. Kā labāk – vārīt vai saldēt? 0

Nav šaubu, ka vasaras bagātīgi dotais jāsaliek krājumos. Tas būs vitaminizēts atbalsts gada aukstajiem mēnešiem. Taču svarīgi rīkoties tā, lai ogās, augļos, dārzeņos saglabātos pēc iespējas vairāk vitamīnu un cita vērtīguma.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Saskaņa pēc vārdiem: 5 vārdu pāri, kuriem, pēc mākslīgā intelekta domām, ir vislabākā saderība
Vācu ģenerālleitnants prognozē, vai un kad Krievija varētu būt gatava uzbrukt NATO valstīm
Vai kārtējā krāpnieku shēma? “Telefonā uzrādās neatbildēti zvani. Atzvanot uz numuru, adresāts apgalvo, ka nav zvanījis” 67
Lasīt citas ziņas

Par krājumu gatavošanu stāsta uztura speciāliste Eva Kataja un ājurvēdas pārzinātāja Guna Vilka. Dažos jautājumos gan viedokļi atšķiras, jo dažāda ir pieeja uztura vērtīgumam. Tad nu lasītājam pašam jāizšķiras, kā rīkoties.

Saldēšana vislabākā

“Ziemas krājumu sagatavošanā es pirmo vietu dodu saldēšanai – no uzturvērtības un garšas viedokļa. Esmu dzirdējusi, ka daži pat gurķus saldē, nezinu gan, kur tos pēc tam izmantot. Gurķis ir ūdeņains, atlaidinot diez vai būs īsti patīkams produkts. Taču visu citu gan – saldētavā iekšā!” iesaka uztura speciāliste Eva Kataja.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja ogas vai dārzeņi ir novākti īstajā gatavības stadijā un uzreiz tiek sasaldēti, saglabājas liela daļa auga bioloģiskās uzturvērtības. Uztura speciāliste uzteic arī saldēta produkta garšu, kas ir tuva dabīgajai, nereti kļūst pat izteiktāka, arī aromāts saglabājas.

Ogām saldēšana kaitē pavisam maz, jo tajās saglabājas līdz pat 90% vitamīnu. Uzturvērtība nedaudz samazinās, ja ogas (arī augļus) pirms saldēšanas sablendē vai sagriež – sarūk vitamīnu un antioksidantu daudzums.

Saldētus dārzeņus var izmantot gluži tāpat kā svaigus, likt zupā, sautējumā, sacept. Eva iesaka sviesta pupiņas, ziedkāpostus, Briseles kāpostiņus un brokoļus pirms saldēšanas labāk blanšēt – tādējādi saglabājas krāsa, zūd iespējamais rūgtums. Labākai garšai sēnes der apcept un tikai tad saldēt.

Ar saldēšanu neaizrauties

“Saldētās ogās un dārzeņos gan labāk saglabājas vitamīni un minerālvielas, arī garša nemainās, taču saldējot zaudējam ko citu svarīgu – dzīvības enerģiju,” uzskata ājurvēdas ārste un uztura speciāliste Guna Vilka.

Saskaņā ar ājurvēdu cilvēka ķermeņa veselību nodrošina agni jeb dabiskā dzīvības enerģija. Katrā augu valsts pārstāvī ir prāna jeb dzīvības enerģija, tā ir silta, satur savu uguns devu. Un šī uguns nonāk cilvēkā, turpinās, palīdz mums tikt galā ar emocijām, sašķelt uzturvielas un nogādāt tās vajadzīgajā organisma vietā. Bet lielajā aukstumā auga vērtīgā dzīvība līdz ar uguni nomirst.

“Protams, nekas briesmīgs, ja reizi nedēļā apēd sauju saldētu ogu, īpaši, ja pārējais uzturs ir sabalansēts un veselīgs, svaigs. Taču, ja aizraujas ar saldētas produkcijas izmantošanu, ķermenim tas var būt pārlieks enerģētisks smagums,” zina teikt ājurvēdas ārste.
Ājurvēdā ēdienu skata pēc pamatkvalitātes, kas liecina arī par tā garīgo dimensiju. Svaigas ogas ir satviskas – tā ir augšupceļošā dievišķā vibrācija, tātad ļoti vajadzīga cilvēkam. Saldēts produkts kļūst tamasisks jeb lejupvelkošs.

Reklāma
Reklāma

Svarīgi sīkumi

* Saldēšanai izmanto tikai speciālas kastītes vai maisiņus, kas paredzēti zemai temperatūrai. Nedrīkst saldēt parastajos plastmasas maisiņos vai izlietotās krējuma vai salātu kārbās, jo ne vienmēr nosakāms, kas tā par plastmasu. Pieļaujams izmantot iepakojumu, kurā bijuši produkti, ko uzglabā saldētus, piemēram, saldējuma kastītes.
* Saldējamajā maisiņā liek tikai tik ogu vai dārzeņu, cik paredz izlietot vienā ēdienreizē.
* Ogas saldējot, tām uzber pavisam nedaudz cukura. Smalkie graudiņi neļauj ogām saplakt, uzsūc lieko mitrumu.
* Ja ogām ir stingra miziņa, tās labi saglabā formu un garšu arī pēc atkausēšanas, piemēram, nepārgatavojušās upenes vai lielogu mellenes.
* Ja ievārījumam virspusē parādās pelējuma pūciņa, tas vairs nav ēdams! Tas nozīmē – pelējums jau ir viscaur visā burkas saturā.
* Jāraugās, lai zaļumi būtu sausi, pirms tos liek saldējamā maisiņā. Gatavošanas laikā tad iespējams paņemt vien nedaudz zaļumu, iegrābt ar karoti, nav jāatkausē viss daudzums.
* Sēņu augsto uzturvērtību, imunitāti rosinošās vielas un proteīnus vislabāk palīdz saglabāt skābēšana, pievienojot sāli un garšaugus. Uzglabā vēsā vietā, lai nesāktu rūgt.

Visu rakstu par to, kurš uzglabāšanas veids labāk ļaus saglabāt dārza un meža velšu vērtību, lasi žurnāla “36,6ºC” augusta numurā vai tā elektroniskajā versijā!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.