Foto – Shutterstock

Acis kā trusim, grauž un asaro 0

Konjunktivīts ir infekcioza acu gļotādas saslimšana, tādēļ nedrīkst aizmirst par piesardzības pasākumiem.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Lasīt citas ziņas

Laikam gan konjunktivītu kaut reizi ir piedzīvojis katrs, jo tas nereti pavada gripu vai citas vīrusu un bakteriālas saslimšanas, kā arī mēdz rasties, kad acī iekļuvis svešķermenis. Acs gļotādas iekaisumu var provocēt arī nosalšana un pārkaršana, pirts vai baseina apmeklējums.

Kas vainīgs?

Kā stāsta Latvijas–Amerikas acu centra ārste Katrīne Morkāne, visizplatītākais ir bakteriāls konjunktivīts, kas rodas saskarsmē ar infekcijas slimnieku, saaukstējoties vai arī acī iekļūstot smiltīm, putekļiem vai citiem smalkiem svešķermeņiem. Rodas iekaisuma reakcija, piepampst plakstiņi, ir apsārtums un daudz strutainu izdalījumu – nereti pamostoties acis ir aizlipušas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vēl nepatīkamāks ir vīrusu izraisīts konjunktivīts. Tad tūskas un izdalījumu ir mazāk, taču acis ir ļoti kairinātas, bieži – izteikti piesarkušas, jo vīruss izraisa izmaiņas sīkajos asinsvados. Acīs stipri grauž un asaro, it īpaši gaismā.

Alerģisks konjunktivīts gandrīz vienmēr izpaužas abās acīs – ar izteiktu plakstiņu tūsku un apsārtumu, graušanu, asarošanu un nepatīkamu sajūtu gaismā, taču izdalījumu nav tik daudz kā bakteriāla konjunktivīta gadījumā. Šādu reakciju var izraisīt visdažādākie alergēni – dzīvnieku spalvas, kosmētikas līdzekļi, putekšņi u. c. Šo konjunktivīta veidu ir grūtāk diagnosticēt, jo ne vienmēr izdodas secināt, kāpēc tas sācies. Parasti pašam sasirgušajam liekas, ka acīs grauž un tās asaro tādēļ, ka iekļuvis kāds sveš­ķermenis.

Konjunktivīta gadījumā var būt neliela miglošanās, bet redzes asums parasti nemainās. Ja diskomforts un miglošanās nepāriet tuvāko stundu laikā, jāvēršas pie speciālista, jo infekcija var iekļūt dziļāk acs audos, izraisot nopietnus un reizēm arī nenovēršamus redzes traucējumus.

Svarīgi konjunktivītu atšķirt no sausās acs sindroma, kas izpaužas līdzīgi, bet lielākoties veidojas, ilgi strādājot pie datora vai putekļainā vidē. Tad izdalījumu ir mazāk un simptomi – vieglāki, taču, lai tiktu vaļā no nepatīkamajām sajūtām, nepieciešama rūpīga acu higiēnas ievērošana un bieži vien arī acs virsmu mitrinoši medikamenti.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.