Publicitātes foto.

Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu? 13

Cigarešu smēķēšana visā pasaulē ir galvenais novēršamais priekšlaicīgas nāves un saslimstības cēlonis. Vairāk nekā 7 miljoni cilvēku ik gadu mirst no smēķēšanas izraisītām slimībām. Tostarp arī Eiropā smēķēšana ir galvenais priekšlaicīgas nāves cēlonis un katrs piektais nāves gadījums ir saistīts ar cigarešu smēķēšanu. Tāpēc politiķi, nozares eksperti un zinātnieki jau ilgstoši lauza galvas, kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo iedzīvotāju ieradumu.

Izskan ziņas, ka Lukašenko pēc tikšanās ar Putinu smagā stāvoklī nogādāts slimnīcā
VIDEO. “Es pavisam cits cilvēks tagad būšu…” Olga Kambala Turcijas klīnikā piepilda savu sapni
FOTO. Patiešām sirsnīgi un patiesi! Hokejists Mārtiņš Dzierkals pēc svinīgās sagaidīšanas Rīgā izdara mīļu sirdsdarbu
Lasīt citas ziņas

Gadu desmitiem kā galvenie smēķēšanas kontroles mehānismi tika izmantoti nodokļi, dažādi reklāmas un tirdzniecības ierobežojumi, kā arī mārketinga aktivitātes un citi pasākumi smēķēšanas uzsākšanas atturēšanai un atmešanas veicināšanai. Sekmes ir bijušas ļoti dažādas un bieži tikai ar īslaicīgu efektu.

Piemēram, Pasaules Veselības organizācija prognozē, ka 2025. gadā smēķētāju skaits būs aptuveni tikpat liels, cik bija 2010. gadā – apmēram 1,1 miljards cilvēku. Līdz ar to kopumā ir novērojama neliela smēķētāju skaita samazināšanās tendence, tomēr kopējais smēķētāju skaits nemazinās, ņemot vērā iedzīvotāju skaita pieaugumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mazināt dūmu kaitējumu

Ņemot vērā konstanti augsto smēķētāju skaitu un prognozes par tā nemazināšanos, arvien vairāk zinātnieku un nozares speciālistu iesaka fokusēties uz cigarešu smēķēšanas kaitējuma mazināšanu. Ja reiz nav iespējams panākt vispārēju smēķēšanas samazināšanos, jāmazina kaitējums, ko cigaretes nodara cilvēku veselībai.

Pētot smēķēšanas ietekmi uz cilvēka organismu, zinātnieki ir secinājuši, ka tradicionālo cigarešu smēķēšana ir visbīstamākais nikotīna uzņemšanas veids.

Savukārt nikotīns, lai arī ir atkarības izraisītājs, tomēr nav galvenais ar smēķēšanu saistīto slimību cēlonis. Galvenais iemesls ir kaitīgās ķīmiskās vielas, kas izdalās cigaretes degšanas laikā un ko ar dūmiem ieelpo gan pats smēķētājs, gan apkārtējie. Tabaka cigaretēs sadeg līdz pat 900°C grādu temperatūrā, radot vairāk nekā 7000 dažādu ķīmisku vielu, no kurām vairāk nekā 70 ir kancerogēnas, kas var izraisīt vēzi un citas saslimšanas.

Tāpēc kaitīgā degšanas procesa novēršana ir virziens, ko aktīvi pēta zinātne, un tieši te varam novērot arī daudzas inovācijas un tehnoloģiskus jaunievedumus. Tā, piemēram, viena no jaunajām tehnoloģijām, kas pamazām nomaina ierastās cigaretes, ir tabakas karsēšanas ierīces. Jaunās tehnoloģijas ļauj uzkarsēt tabaku temperatūrā zem 350°C, nodrošinot, ka nenotiek aizdegšanās. Līdz ar to nerodas dūmi, bet gan tabakas tvaiki, kas satur par līdz pat 95% mazāk kaitīgo ķīmisko vielu, salīdzinot ar cigarešu dūmiem.

Zinātnes atziņu veiksmīga piemērošana

Lielbritānijas Karaliskā ārstu koledža uzsver: “Tā kā lielākais smēķēšanas kaitējums rodas nevis no nikotīna, bet gan no citām tabakas dūmu sastāvdaļām, mūsdienu smēķētāju paredzamā veselība un dzīves ilgums varētu būtiski uzlaboties, ja sekmētu to, ka pēc iespējas vairāk smēķētāju pāriet uz tādu nikotīna avotu, kas nesatur dūmus”.

Piemēram, Zviedrija, izmantojot zinātniski pamatotas metodes smēķēšanas apkarošanas jomā, ir kļuvusi par paraugu citām Eiropas valstīm, kā salīdzinoši īsā laikā būtiski samazināt cigarešu patēriņu un smēķēšanas ieradumus iedzīvotāju vidū. Vēl 1980. gadā smēķētāju skaits Zviedrijā sasniedza 35%, bet šobrīd tas tikai nedaudz pārsniedz 5%. Samazinot smēķētāju skaitu, Zviedrijai ir arī izdevies sasniegt Eiropā zemāko ar smēķēšanu saistītās mirstības līmeni.

Zviedrijas smēķēšanas apkarošanas politikas pamatā ir cigarešu nodarītā kaitējuma mazināšana un mazāk kaitīgu smēķēšanas alternatīvu izmantošana cigarešu lietotāju vidū.

Vispopulārākais tradicionālo cigarešu aizstājējs Zviedrijā ir zelējamās tabakas spilventiņi, ko tur dēvē par snuss. Snuss ir reāls pierādījums tam, ka bezdūmu produkti strādā un ir mazāk kaitīgi lietotājiem. Zviedrijas dati parāda, ka, iedzīvotājiem pārejot uz snuss, ievērojami samazinās arī smēķēšanas izraisīto slimību gadījumu skaits, kas ir ievērojami zemāks nekā vidēji citās Eiropas Savienības valstīs.

Vēl divas valstis, kas pēdējā laikā ļoti lielu uzmanību velta smēķēšanas kaitējuma mazināšanai un jau ir izvirzījušas ambiciozus mērķus, ir Jaunzēlande un Lielbritānija. Jaunzēlandes valdība ir pasludinājusi mērķi panākt, lai līdz 2025. gadam valstī cigaretes smēķētu mazāk nekā 5% iedzīvotāju. Tradicionālās dūmu cigaretes plānots pilnībā izskaust, aizliedzot to pārdošanu iedzīvotājiem, kas dzimuši pēc 2008. gada.

Tāpat no 2025. gada plānots ievērojami samazināt pieļaujamo nikotīna līmeni tabakas produktos, bet jau no 2024. gada tiks būtiski samazināts tabakas produktu tirdzniecības vietu skaits. Jaunzēlandes Veselības ministrija jau iepriekš ir uzsvērusi, ka smēķētāji, kuriem ir grūtības atmest smēķēšanu, var pāriet uz daudz mazāk kaitīgiem produktiem. Tāpēc aizliegums attieksies tikai uz tradicionālajām cigaretēm, bet ne uz jaunajiem produktiem, kā, piemēram, e-cigaretēm un karsējamo tabaku.

Savukārt Lielbritānijas mērķis ir līdz 2030. gadam kļūt par valsti, kas ir brīva no cigarešu dūmiem.

Lielbritānija ir secinājusi, ka elektroniskās cigaretes ir efektīvi izmantojamas smēķēšanas atmešanas procesā. Pētnieki atzīst, ka tās ir veiksmīgi izmantojamas kā starpposms ceļā uz smēķēšanas atmešanu tiem, kuri citādi turpinātu smēķēt cigaretes. Lielbritānija jau ir panākusi, ka bezdūmu alternatīvas šobrīd ir visizplatītākais instruments smēķēšanas atmešanai. Tostarp 2019. gadā smēķēšanu izdevies atmest 59,7% smēķētāju, kas parastās cigaretes aizstāja ar bezdūmu alternatīvām, bet 2020. gadā tas izdevies jau 74%.

Līdzīga nostāja vismaz daļai ārstu ir arī Latvijā. Piemēram, ārsts pulmonologs, medicīnas doktors Viesturs Šiliņs intervijā laikrakstam Diena uzsver: “No loģikas viedokļa degšanas produktu izmantošana ir daudz kaitīgāka bronhu gļotādai, un šā iemesla dēļ es apzināti daudziem hroniskajiem smēķētājiem, kuri nevar pilnībā atteikties no šī netikuma, esmu ieteicis mēģināt pāriet uz šiem līdzekļiem, kas samazinās veselības situācijas pasliktināšanos.”

SAISTĪTIE RAKSTI
Daudzu valstu līdzšinējā likumdošana smēķēšanas ierobežošanas jomā ir saglabājusies pagājušā gadsimta 80. un 90. gadu līmenī, kad tā tika veidota, ņemot vērā tobrīd pieejamās zināšanas.

Tāpēc, līdz ar jauniem zinātnes atklājumiem un jaunām tehnoloģiskām inovācijām, arvien vairāk valstu valdību sliecas mainīt savu pieeju smēķēšanas problēmai un veidot to atbilstoši jaunākajām zinātnes atziņām tabakas kaitējuma mazināšanas jomā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Sportojot izdalās endorfīni – laimes hormoni! Padomi veselīgām aktivitātēm visai ģimenei
Pēteris Apinis par murgu, kas šodien sāksies: 140 miljoni aizies parādu dzēšanai, un jauniem kovidvakcīnu iepirkumiem un veco utilizācijai
Jākārto eksāmeni? Tev viss izdosies!
ārstē policistisko olnīcu sindromu? Skaidro ginekoloģe
Izskan ziņas, ka Lukašenko pēc tikšanās ar Putinu smagā stāvoklī nogādāts slimnīcā
VIDEO. “Es pavisam cits cilvēks tagad būšu…” Olga Kambala Turcijas klīnikā piepilda savu sapni
FOTO. Patiešām sirsnīgi un patiesi! Hokejists Mārtiņš Dzierkals pēc svinīgās sagaidīšanas Rīgā izdara mīļu sirdsdarbu
FOTO. “Būt hokejista sievai nav viegli” talantīgais vārtsargs Artūrs Šilovs mīļoto sievieti apprecēja 18 gadu vecumā
FOTO. “Bet neviens neievēroja, kā esmu mainījies…” kas noticis ar populāro aktieri Jāni Jarānu?
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Urostoma – neērtība, kurai var pielāgoties
Lielākajos parasporta svētkos Siguldā gaidāmi 400 dalībnieki – gan paralimpieši, gan tie, kuri sporto veselībai un priekam
Kā izvēlēties piemērotāko inkontinences izstrādājumu?
Par astmas simptomiem un kā ar šo slimību sadzīvot
„Mēness aptieka”: Farmaceite saņem Veselības ministrijas apbalvojumu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienas priekšvakarā
Tūskas iemesls var būt arī miega trūkums vai pārlieku sāļš ēdiens. Kā rīkoties?
„Centrālā laboratorija”: 64 gadījumos ērces bijušas inficētas ar kādas slimības ierosinātāju – tajā skaitā divas ar ērču encefalītu
Kā atmest smēķēšanu? Ceļvedis pīpmanim
Veselības recepte – līdzsvars it visā
Pasaules aknu dienā atgādina par profilaktisku pārbaužu lomu veselībai
„Mēness aptiekas” nodarbības “Tava veselības pietura” stiprina Latvijas paralimpiskās kustības bērnus un jauniešus
Iedzīvotāji sāpju gadījumā pārāk paļaujas uz bezrecepšu medikamentiem
Urīnceļu infekcijas var provocēt arī stress, it īpaši – bailes
11 ieteikumi mentālās veselības profilaksei
„Mēness aptieka”: Latvijas skolēniem patiesi interesē, kā strādā farmaceiti
“Mēness aptiekas” farmaceite Ieva Virza saņēmusi “Gada balvu medicīnā 2022”
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
„Mēness aptieka” turpina ilgtspējas līderību farmācijas nozarē Latvijā
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Moderna „Mēness aptieka” atvērta tirdzniecības centrā „Sāga”
Kas notiek mūsu organismā, ja vairāk par četrām stundām dienā sēžam
Padomu kopums guļoša pacienta aprūpē, atbilstoša inventāra nozīme
Kā varam likt sāpēm atkāpties
Labs farmaceits uzdod jautājumus
9 pazīmes, ka jūs guļat par maz
Mēness aptieka: Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju mājas aptieciņas iegādē seko mediķu ieteikumiem
„Mēness aptieka” saņem starptautiski atzītu klientam draudzīgā uzņēmuma novērtējumu
Kādus vitamīnus lietot spēku atjaunošanai pēc ziemas
Mūsdienīgi rekonstruēta diennakts „Mēness aptieka” Pārdaugavā
Kāpēc reto slimību ārstēšanai piešķirts 10 reizes mazāk finansējuma nekā paredzēts? Dienas intervija par retajām slimībām ar Vladislavu Marāni
Olšūnu ziedotājas stāsts: “Paliksi neauglīga! Iedomājies, cik daudz līdzīgu bērnu tev pa pasauli skraidīs!”
Šī gada pirmajos trīs mēnešos pie dežūrārstiem pacienti vērsušies 6387 reizes
Neredzamais sargkareivis: kā noteikt un nostiprināt personīgās robežas?
Menopauze – kā uzlabot pašsajūtu
stiprināt ādas “superspējas”? D vitamīna sintezēšana tikai viens no ādas varoņdarbiem
“Kāds padzīvojis ārzemēs un izvilkts no cilindra kā zaķītis pēc ausīm…” Puče komentē Pinto kandidatūru uz Valsts prezidenta amatu
“Pēkšņā” brīvdiena? Pēc uzvaras pār Šveici Saeima piesardzīgi jau varēja sagatavoties visādiem lēmumiem
“Es runāju ar Erdoganu.” Baidens ar Turcijas prezidentu apspriedis Zviedrijas iestāšanos NATO
“Pirmkārt, mēs bijām kā viena liela ģimene. Otrkārt, neapšaubāmi Rīga bija fantastika, atbalsts – vienreizējs!” Intervija ar Ralfu Bukartu
PVD pieļauj, ka Liepājas piekrastē vairāki roņi miruši no durtām brūcēm
FOTO. “Būt hokejista sievai nav viegli” talantīgais vārtsargs Artūrs Šilovs mīļoto sievieti apprecēja 18 gadu vecumā
FOTO. Patiešām sirsnīgi un patiesi! Hokejists Mārtiņš Dzierkals pēc svinīgās sagaidīšanas Rīgā izdara mīļu sirdsdarbu
Slinkais mājas rasoliņš: viens divi un gatavs!
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
No Rīgas parka aizvākta krievu dzejnieka Puškina skulptūra
18:22
VIDEO. ASV viens otru sašauj autobusa vadītājs un uzmācīgs pasažieris
18:00
“Kāds padzīvojis ārzemēs un izvilkts no cilindra kā zaķītis pēc ausīm…” Puče komentē Pinto kandidatūru uz Valsts prezidenta amatu
17:33